Φοιτητική Μέριμνα|Πανεπιστήμιο Κρήτης

ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΥΠΟΤΡΟΦΩΝ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΚΥΚΛΟΥ (ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ) Ή ΤΡΙΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ (ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΕΣ) ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2022-2023, ΑΠΟ ΤΑ ΕΣΟΔΑ ΤΟΥ ΚΛΗΡΟΔΟΤΗΜΑΤΟΣ ΠΑΝ. ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗ

Προκηρύσσεται η χορήγηση με επιλογή πέντε (05) υποτροφιών για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 σε βάρος των εσοδών του κληροδοτήματος Παν. Τριανταφυλλίδη, για σπουδές δεύτερου κύκλου (μεταπτυχιακές) ή Τρίτου Κύκλου (διδακτορικές) σε πανεπιστήμια του εξωτερικού για ένα (1) έτος.

Α. ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΤΗΣ ΥΠΟΤΡΟΦΙΑΣ:
1. Πτυχίο ημεδαπού Α.Ε.Ι. πανεπιστημιακού τομέα με βαθμό τουλάχιστον «Λίαν Καλώς». Προτιμώνται οι πτυχιούχοι ημεδαπών Γεωργικών και Κτηνιατρικών Σχολών.
2. Καταγωγή από την Πελοπόννησο.
3. Ηλικία έως 36 ετών.
4. Εγγραφή σε αναγνωρισμένο από τον επίσημο φορέα της χώρας μας (ΔΟΑΤΑΠ) πρόγραμμα σπουδών Δευτέρου Κύκλου (μεταπτυχιακές) ή Τρίτου Κύκλου (διδακτορικές) σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού.
Κριτήριο για τη χορήγηση της υποτροφίας είναι ο βαθμός πτυχίου του πρώτου κύκλου σπουδών.

Β. ΥΠΟΒΟΛΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ
Οι ενδιαφερόμενοι υποβάλλουν ηλεκτρονική αίτηση για την κοινωφελή περιουσία, από την οποία επιθυμούν να λάβουν υποτροφία, από την από την Παρασκευή 09 Φεβρουαρίου 2024 έως και τη Δευτέρα 18 Μαρτίου 2024 στην ιστοσελίδα της Γενικής Γραμματείας Δημόσιας Περιουσίας (Ψ.Υ.ΔΗ.ΠΕ.Ε.Κ.) με τους κωδικούς που έχουν ως πιστοποιημένοι χρήστες του Taxisnet.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΙ ΟΡΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ: Προκύρυξη Τριανταφυλλίδη