ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Α΄ ΠΙΝΑΚΑΣ ΔΙΚΑΙΟΥΧΩΝ ΠΑΡΟΧΗΣ ΔΩΡΕΑΝ ΣΙΤΙΣΗΣ (ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ) ΕΝΕΡΓΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΥΚΛΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ

ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2021-2022 ΣΧΟΛΩΝ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ

Ηράκλειο, 10/10/2021

Ενημερώνουμε τους ενεργούς φοιτητές (προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς και υποψήφιους Διδάκτορες), όλων των κύκλων σπουδών, των Σχολών Ηρακλείου του ΠΚ, που έχουν αιτηθεί την περίοδο υποβολής των εκπρόθεσμων αιτήσεων (14-28 Σεπτεμβρίου 2021) για την παροχή δωρεάν σίτισης για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022, ότι οι πρώτοι Δικαιούχοι φοιτητές βρίσκονται στον Α΄πίνακα που ακολουθεί:

Α' Πίνακας Δικαιούχων φοιτητών όλων των κύκλων σπουδών (εκπρόθεσμες αιτήσεις), των Σχολών Ηρακλείου για δωρεάν σίτιση (εδώ)

Όλοι οι αιτούντες έχουν λάβει εξατομικευμένη πληροφόρηση με την αξιολόγηση της αίτησης τους ή πιθανές εκκρεμότητες στα δικαιολογητικά. Επισημαίνεται ότι ο πίνακας καταρτίστηκε βάσει της κείμενης Νομοθεσίας και του Συστήματος Μοριοδότησης της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου Κρήτης όπως επικαιροποιήθηκε το 2019. Παρά ταύτα, εάν διαπιστωθεί οποιαδήποτε αναντιστοιχία, ο αιτών/η αιτούσα οφείλει να ενημερώσει το Γραφείο Φοιτητικής Μέριμνας, μέσω e-mail στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. .

Η διαδικασία ενεργοποίησης του δικαιώματος της παροχής δωρεάν σίτισης, θα γίνεται αποκλειστικά και μόνο ηλεκτρονικά, λόγω των έκτακτων μέτρων για την πανδημία και θα έχει ως ακολούθως :

Α) Ο/Η δικαιούχος δωρεάν σίτισης που βρίσκεται στον παραπάνω οριστικό πίνακα στέλνει ηλεκτρονικό μήνυμα (e-mail) από το ιδρυματικό του/της ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. , δηλώνοντας:

1. τον αριθμό της ακαδημαϊκής του ταυτότητας (barcode)

2. την ημερομηνία άφιξης του/της στο Ηράκλειο,

Β) Το γραφείο Φοιτητικής Μέριμνας στη συνέχεια θα του/της στείλει απάντηση στην ηλεκτρονική του/της διεύθυνση με ενημέρωση για την ημερομηνία ενεργοποίησης της ακαδημαϊκής του/της ταυτότητας (πάσο) για την παροχή δωρεάν σίτισης.

Η παροχή δωρεάν σίτισης ξεκινάει με την ενεργοποίηση του δικαιώματος .

Για τον τρόπο και τις διαδικασίες που ακολουθούνται αναφορικά με την λειτουργία των εστιατορίων στην Πανεπιστημιούπολη στις Βούτες στο Ηράκλειο από 04.10.21 παρακαλώ πολύ να ανατρέξετε στη σχετική ανακοίνωση του Γραφείου της Φοιτητικής Μέριμνας Ηράκλειου της 01.10.2021.

Θερμή παράκληση: Για την καλύτερη και αποτελεσματικότερη αξιοποίηση των οικονομικών πόρων που διατίθενται από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων για τη σίτιση των φοιτητών του Πανεπιστημίου μας, θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να ζητάτε την ενεργοποίηση της παροχής την ημέρα άφιξης σας στο Ηράκλειο και όχι νωρίτερα, διασφαλίζοντας κατά αυτό τον τρόπο περισσότερες θέσεις δωρεάν σίτισης για τους συναδέλφους σας.

Η περίοδος κατά την οποία έχετε τη δυνατότητα ενεργοποίησης της ακαδημαϊκής σας ταυτότητας για την παροχή δωρεάν σίτισης είναι αποκλειστικά:

11 Οκτωβρίου έως και 31 Οκτωβρίου 2021

Σημαντική επισήμαναση: Θα ανακοινώνονται σταδιακά πίνακες Β', Γ΄, Δ΄ κλπ δικαιούχων φοιτητών παροχής δωρεάν σίτισης εκπρόθεσμων αιτήσεων ανάλογα με τα οικονομικά διαθέσιμα που θα εξοικονομούνται.

ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...

Η ενεργοποίηση του δικαιώματος της παροχής δωρεάν σίτισης όλων των εμπρόθεσμων αιτήσεων (Ιούνιος-Ιούλιος-Αύγουστος 2021) φοιτητών όλων των κύκλων σπουδών ακαδ. έτους 2021-2022 (που δεν έχουν ζητήσει μέχρι σήμερα ενεργοποίηση του δικαιώματος ) Σχολών Ηρακλείου του Π.Κ. οι οποίοι προηγούνται των φοιτητών των εκπρόθεσμων αιτήσεων

Γραφείο Φοιτητικής Μέριμνας Ηρακλείου