Ηράκλειο, 01-10-2021

Λειτουργία εστιατορίων Πανεπιστημίου Κρήτης Ηράκλειο από 04.10.21.

Ενημερώνεται η Πανεπιστημιακή Κοινότητα ότι από Δευτέρα 04.10.21 η σίτιση στα εστιατόρια του Πανεπιστημίου Κρήτης στην Πανεπιστημιούπολη Βουτών θα γίνεται βάσει του νέου ΦΕΚ αρ. φύλλου 4406 τ. Β΄/24-9-21 σύμφωνα με το οποίο στους εσωτερικούς χώρους των Φοιτητικών Εστιατορίων μπορούν να αναπτυχθούν τραπεζοκαθίσματα των οποίων η χρήση θα γίνεται μόνο από :

1. Μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας που έχουν εμβολιασθεί κατά του COVID-19 και έχει παρέλθει διάστημα 14 ημερών από την τελευταία δόση του εμβολίου . Θα πρέπει να έχουν διαθέσιμο το πιστοποιητικό εμβολιασμού τους καθώς και την φοιτητική ταυτότητα/ αστυνομική ταυτότητα (οι μη φοιτητές) και να την επιδεικνύουν.
  2. Μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας που έχουν νοσήσει . Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να έχουν μαζί τους το πιστοποιητικό νόσησης τους (εκδίδεται 30 ημέρες μετά τον πρώτο θετικό έλεγχο και η ισχύς του διαρκεί 180 ημέρες μετά από αυτόν ) καθώς και την φοιτητική ταυτότητα/ αστυνομική ταυτότητα (οι μη φοιτητές) για να την επιδεικνύουν.

Μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας τα οποία δεν έχουν εμβολιασθεί κατά του COVID-19 δεν θα μπορούν να κάνουν χρήση της σάλας του Εστιατορίου αλλά θα έχουν τη δυνατότητα να παίρνουν φαγητό σε πακέτο .

Επιπρόσθετα θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, με γνώμονα την καλύτερη δυνατή εξυπηρέτηση των φοιτητών και του διδακτικού-διοικητικού προσωπικού του Π.Κ. και σύμφωνα με το προαναφερόμενο ΦΕΚ για τα παρακάτω:

1. Η σίτιση θα παρέχεται στα εστιατόρια της Ιατρικής Σχολής και του Φοιτητικού Κέντρου για όλες τις μέρες της εβδομάδας (τρία γεύματα).

Ώρες λειτουργίας των εστιατορίων:

Πρωινό 08:00-10:00         Γεύμα 12:30-16:30       Δείπνο 19:00-21:30

Επισημαίνεται μόνο για το εστιατόριο στην Ιατρική Σχολή ότι η λειτουργία του θα σταματάει στις 15:00 το Σαββατοκύριακο ως είχε, με την παροχή μεσημεριανού και βραδινού μαζί (από 12:00 έως τις 15:00) εφόσον κάποιος το επιθυμεί και με το βραδινό να προσφέρεται κρύο.

1. Για τους εμβολιασμένους τόσο στο γεύμα όσο και στο δείπνο το κυρίως πιάτο θα σερβίρεται ενώ η σαλάτα, το γλυκό και το φρούτο θα είναι σε πακέτο προς αποφυγή συνωστισμού.
  2. Για τους ανεμβολίαστους τόσο το γεύμα όσο και το δείπνο θα δίνονται αποκλειστικά σε πακέτο.
  3. Τα εστιατόρια θα παρέχουν όλες τις επιλογές του φαγητού που είχαν και προ covid-19 και περιγράφονται στο menu. Επιπρόσθετα ενημερώνουμε ότι θα υπάρχουν δύο διαθέσιμες επιλογές για τη σαλάτα, το φρούτο και το επιδόρπιο (γλυκό) και ότι όλα τα προαναφερόμενα προϊόντα θα διατίθενται συσκευασμένα. Το ψωμί επίσης θα προσφέρεται συσκευασμένο.
  4. Για την παροχή του πρωινού ισχύει ότι και για το γεύμα και το δείπνο.
  5. Βάσει της νέας ισχύουσας νομοθεσίας ο αριθμός των εξυπηρετούμενων ήτοι καθήμενων προς σίτιση μελών της Πανεπιστημιακής Κοινότητας θα διαμορφωθεί ανάλογα στο κάθε εστιατόριο.
  6. Η σίτιση κάθε φοιτητή γίνεται με αυτοπρόσωπη παρουσία και με την επίδειξη της ακαδημαϊκής του ταυτότητας (πάσο).

Η συνεργασία όλων κρίνεται απαραίτητη για να μπορέσουμε να ανταπεξέλθουμε στα νέα δεδομένα.

Καλή Ακαδημαϊκή Χρονιά

Γραφείο Φοιτητικής Μέριμνας Ηρακλείου