ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Παροχή σίτισης στους δικαιούχους φοιτητές των Φοιτητικών Κατοικιών και των φοιτητών Κλινικής 'Ασκησης

που θα παραμείνουν  στις πόλεις φοίτησης κατά την διάρκεια των διακοπών του Πάσχα

Ηράκλειο -Ρέθυμνο, 22-4-2021

Σας ενημερώνουμε ότι κατόπιν επικοινωνίας με τον ανάδοχο σίτισης της εταιρίας «Γευσήνους» και λόγω των έκτακτων συνθηκών του Covid-19, η Εταιρεία προτίθεται να συνεχίσει να στηρίζει τους φοιτητές που θα παραμείνουν στις Φοιτητικές Κατοικίες και είναι δικαιούχοι δωρεάν σίτισης και τους φοιτητές που έχουν Κλινική Άσκηση κατά τις διακοπές του Πάσχα, ήτει από τις 25 Απριλίου 2021 έως και τις 8 Μαΐου 2021, όπου σύμφωνα με τη σύμβαση τα εστιατόρια του Ιδρύματος είναι κλειστά.

Επισημαίνεται ότι, η σίτιση των δικαιούχων φοιτητών που διαμένουν στις εστίες παρέχεται με έξοδα της Εταιρείας καθώς δεν προβλέπεται αποζημίωση από τον προϋπολογισμό του Ιδρύματος μας για το διάστημα των διακοπών του Πάσχα.

Πιο συγκεκριμένα κάθε μέρα θα παρέχεται τόσο γεύμα όσο και δείπνο. Το γεύμα θα αποτελείται από ζεστό φαγητό (κυρίως + γαρνιτούρα), σαλάτα, φρούτο, ψωμί και το δείπνο θα αποτελείται από κρύο φαγητό (κυρίως + γαρνιτούρα), σαλάτα, φρούτο και ψωμί.

Το ωράριο λειτουργίας για τη σίτιση τις ημέρες του Πάσχα θα είναι από τις 12:00 έως τις 14:00.

Για τους δικαιούχους φοιτητές της Φοιτητικής Κατοικίας και τους φοιτητές Κλινικής Άσκησης των Σχολών Ηρακλείου η σίτιση θα παρέχεται από το κυλικείο της Ιατρικής και για τους δικαιούχους φοιτητές της Φοιτητικής Κατοικίας των Σχολών Ρεθύμνου η σίτιση θα παρέχεται από το Κεντρικό κυλικείο της Πανεπιστημιούπολης.

Η παραγωγή των γευμάτων θα γίνεται από τις κεντρικές μονάδες της εταιρείας «Γευσήνους» και θα διανέμονται σε ατομικές μερίδες (με όλους τους κανονισμούς ασφαλείας).