Αστική Μετακίνηση φοιτητών/τριων που ανήκουν σε Ευπαθείς Κοινωνικές Ομάδες δωρεάν ή μειωμένη κατά 50% για το ακαδ. έτος 2018-19 στο Πανεπιστήμιο Κρήτης.

Ηράκλειο, Ρέθυμνο 13/06/2018

Ενημερώνουμε όλους τους ενεργούς φοιτητές του Πανεπιστημίου Κρήτης, προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς ότι έχουν τη δυνατότητα να αιτηθούν την επιδότηση της αστικής τους μετακίνησης μέσα από την πλατφόρμα αιτήσεων για σίτιση/στέγαση της Φοιτητικής Μέριμνας του Πανεπιστημίου Κρήτης για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019, στα πλαίσια συνεργασίας του Πανεπιστημίου Κρήτης με  το Αστικό ΚΤΕΛ Ηρακλείου ΑΕ και το ΚΤΕΛ Χανίων Ρεθύμνου ΑΕ και την Περιφέρεια Κρήτης.

Επιδότηση 50% : Αγορά μηνιαίας κάρτας απεριορίστων διαδρομών στη μισή τιμή  για αστική μετακίνηση από και προς την πόλη της Σχολής, στα πλαίσια προγράμματος ΕΣΠΑ 2014-2020. Η επιλογή των δικαιούχων θα γίνει σύμφωνα με τον πίνακα μοριοδότησης των αξιολογημένων αιτήσεων σίτισης/στέγασης για το ακαδ. έτος 2018-2019 (Απόφαση Συγκλήτου Π.Κ. µε αριθµό 368/27-04-2017) και με προτεραιότητα στους φοιτητές που ανήκουν σε ευπαθείς Κοινωνικές Ομάδες. Tο έργο υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και από εθνικούς πόρους.

Επιδότηση 100% : Δωρεάν αστική μετακίνηση από και προς την πόλη της Σχολής στα πλαίσια του Προγράμματος Συνεργασίας της Περιφέρειας Κρήτης με τα Αστικά ΚΤΕΛ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ Α.Ε. και ΚΤΕΛ ΧΑΝΙΩΝ-ΡΕΘΥΜΝΟΥ Α.Ε. διεκδικούν οι φοιτητές που καταθέτουν μαζί με την αίτηση τους (σίτισης/στέγασης) και την εγκεκριμένη αίτηση εντός του 2018 στο πρόγραμμα «Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης (ΚΕΑ)», επομένως πληρούν τα κριτήρια της Κ.Υ.Α. 5 οικ.2961-10 ΦΕΚ128/Β’/24-01-2017. Πληροφορίες για το ΚΕΑ <εδώ> .

Επισημαίνεται:

Όσοι φοιτητές έχουν ήδη υποβάλλει αίτηση σίτισης/στέγασης και ενδιαφέρονται να ενταχθούν σε κάποιο από τα παραπάνω προγράμματα να μας ενημερώσουν σχετικά στο e-mail της Φοιτητικής Μέριμνας

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε με τα  Γραφεία Φοιτητικής Μέριμνας του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Σχολές Ρεθύμνου:  2831077946 - 47 & 2831077729 και Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.  και

Σχολές Ηρακλείου: 2810394890 & 2810394899 και Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.