Ανακοίνωση παροχής δικαιώματος ΔΩΡΕΑΝ Σίτισης σε Πρωτοετείς προπτυχιακούς Φοιτητές Σχολών Ηρακλείου (2017-2018)

Ηράκλειο, 1/11/2017

Ενημερώνουμε τους πρωτοετείς προπτυχιακούς φοιτητές Πανεπιστημίου Κρήτης των σχολών Ηρακλείου ότι σύμφωνα με την Υ.Α.Φ5/68535/Β3/18-6-2012, ΦΕΚ 1965/Β και τα οικονομικά διαθέσιμα για δαπάνες σίτισης που έχουν εγκριθεί από το κράτος δίνεται το δικαίωμα ΔΩΡΕΑΝ ΣΙΤΙΣΗΣ σε:

• φοιτητές που εμπίπτουν στις ειδικές κατηγορίες (Πολύτεκνοι και Τρίτεκνοι, με αδελφό φοιτητή σε τόπο εκτός τον τόπο κατοικίας των γονέων, ορφανό από τον έναν γονέα ή με ειδικές ασθένειες ή αναπηρίες στην οικογένεια)
  • φοιτητές που διαμένουν στην Φοιτητική Κατοικία Ηρακλείου και
  • φοιτητές που η αίτηση τους συγκέντρωσε 6 μόρια και άνω.

Η ενεργοποίηση γίνεται στο Γραφείο Φοιτητικής Μέριμνας Ηρακλείου (κτήριο Διοίκησης ΙΙ, Βούτες Ηρακλείου) με αυτοπρόσωπη παρουσία και το πάσο από Δευτ.– Παρ. ώρες 12.00-14.00 και θα ολοκληρωθεί 15/11/2017 ή με την κάλυψη των θέσεων για δωρεάν σίτιση που υπάρχει βάση των διαθέσιμών κονδυλίων.

Διευκρινήσεις:

1.Η ενεργοποίηση της σίτισης σας θα ισχύει μέχρι 31/12/2017 και με το νέο οικονομικό έτος 2018 πρέπει ενεργοποιήσετε ξανά χωρίς νέα αίτηση.

2.Όλοι οι φοιτητές που έχουν κάνει ηλεκτρονική αίτηση για σίτιση έχουν λάβει ηλεκτρονικό μήνυμα στο email της σχολής τους με τον αριθμό των μορίων που αξιολογήθηκε η αίτηση τους.

3.Εκπρόθεσμες αιτήσεις θα γίνουν τέλη Νοεμβρίου 2017 και θα εξυπηρετηθούν εντός 2018, εάν υπάρχει το οικονομικό περιθώριο και αφού εξυπηρετηθούν πρώτα οι εμπρόθεσμοι αιτούντες.

Φοιτητική Μέριμνα Ηρακλείου